Jednostka została założona 10 marca 1968 roku.

23 marca 1968 roku została wpisana do rejestru urzędu Gminy w Łęczycach. Inicjatorem powstania jednostki był ówczesny prezes OSP Łęczyce druh Edmund Wolter.

Założycielami OSP byli:
Jan Woźniak
Stanisław Karcz
Stanisław Ropela
Edmund Wolter
Henryk Krawiec

Poczet Naczelników

Pierwszym naczelnikiem został Jan Woźniak a Prezesem Stanisław Ropela
W drugiej kadencji 1972-1976
Naczelnik Kazimierz Zambrzycki
W trzeciej kadencji 1976-1980
Naczelnik Tadeusz Składanowski
W czwartej oraz piątej kadencji1980-1988
Naczelnik Leszek Kreft- do dnia dzisiejszego
W szóstej,sódmej,ósmej,dziewątej oraz dziesiątej kadencji 1988-2012
Naczelnik Leszek Kreft
Prezes Franciszek Syldatk
W jednastej,dwunastej oraz trzynastej kadencji 2012-2020
Naczelnik Leszek Kreft
Prezes Krzysztof Sokalski

Zgodnie z ustaleniami z maja 1968 roku jesienią rozpoczęto prace przy budowie strażnicy. Strażnicę wybudowano w czynie
społecznym a uroczyste otwarcie nastąpiło 22 Lipca 1970 roku. Strażnica posiadała garaż na jeden wóz bojowy, szafki i regały na odzież i hełmy strażaków. W dniu otwarcia Remizy otrzymaliśmy w pełni wyposażony samochód ratowniczy marki Żuk A15 GLM. W 1987 roku rozpoczęto starania o budowę obecnej strażnicy, której budowę rozpoczęto 1989 roku a ukończono 1991 roku. Uroczyste otwarcie nastąpiło jesienią 1991 roku. Decyzją z dnia 20.10.1991 Wojewódzki Związek Ochotniczych Straży Pożarnych w Gdańsku jednostce OSP Kaczkowo został nadany Sztandar Ochotnicza Straż Pożarna w Kaczkowie. Fundatorem sztandaru była ówczesna Wójt Pani Elżbieta Miszker. Rok 1992 zapisał się w historii pozyskaniem 8-letniego wozu pożarniczego Jelcz 004 GCBA będący na wyposażeniu jednostki do dnia dzisiejszego. Również od tego roku rozpoczeła się przygoda Gminy Łęczyce w Międzynarodowych Obozach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych odbywających się cyklicznie corocznie w innym Państwie począwszy od miejscowości Bad Tennstedt w których bierze udział młodzież z Polski, Niemiec, Czech, Austrii oraz Ukrainy. Od początku założenia OSP istnieje w naszych szeregach Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, której liczne sukcesy i osiągnięcia ubogacają naszą salkę tradycji. Na przestrzeni lat strażaków ubywało jak i przybywało na chwilę obecną Jednostka liczy sobie 43 członków z czego 2 honorowych, 8 druhów seniorów oraz 33 druhów zwyczajnych. W zdarzeniach bierze udział 15 wyszkolonych ratowników w podziale na 3 zastępy strażaków-ratowników. Corocznie doposażamy swoją jednostkę w sprzęt niezbędny do jej funkcjonowania oraz rozwoju. Druhowie nasi biorą czynny udział w życiu kulturalnym i społecznym uświetniając swoją obecnością uroczystości państwowe oraz kościelne.